کدخبر : 787
چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۵۹
175 بازدید
فاقددیدگاه

حجت الاسلام والمسلمین محمد تعمیرکاری

حاج شیخ محمد تعمیرکاری در سال ۱۳۱۴ در شهر ایلام و در خانواده ای متدین و مؤمن دیده به جهان گشود.
عشق به اهل بیت (ع) وی را برآن داشت تا در همان دوران جوانی برای کسب علم و معرفت ایلام را به قصد قم ترک کند.
تعمیرکاری دروس سطح را در محضر فضلای آن دوره در حوزه علمیه قم به پایان برد و مدتی در دروس خارج حضرت امام (ره) و آیت الله گلپایگانی شرکت کرد . توجه به تزکیه و تهذیب نفس او را بر آن داشت تا حضور در درس بزرگان اخلاق و عرفان را سرلوحه برنامه درسی و اخلاقی خود قرار داد.
ایام تحصیل مرحوم تعمیرکاری در حوزه علمیه مصادف با خیزش جاودانه امام خمینی(ره) و آغاز نهضت روحانیت شد و او نیز همگام با دیگر فضلای جوان حوزه به یاری امام(ره) شتافت. همراهی او با نهضت امام (ره) جهت زندگی او را مشخص کرد و از این تاریخ به بعد بود که او چوبه دار خود را بر دوش کشید و شهر به شهر ، روستا به روستا ، مسجد به مسجد در کنار تبلیغ و ترویج مکتب حیات بخش تشیع و مبارزه با خرافه ، فریاد عدالت خواهی امام و محرومیت مردم دیار خود را فریاد زد.
چنین حرکتی موجب شد تا نام تعمیرکاری در لیست مخالفان درجه اول رژیم ستمشاهی و افراطی ترین حامی امام قرار گیرد و او را تا پای چوبه دار بکشاند که نظر به حساسیت منطقه ایلام و مردم غیور آن ، استاندار وقت مانع اعدام و اجرای این حمک شد.
یک سال زندانی شدن در سیاه چاله های رژیم در تهران و تحمل شکنجه های وحشیانه ساواک چون کشیدن  ناخن او ، چنان تن ورزیده و قدرتمندش را در هم شکست که پس از آزادی در دیدار نخست حتی خانواده اش قادر به شناخت او نبودند.
سه سال تبعید در بافت کرمان ، دو سال تبعید در مشکین شهر و هشت ماه در ایدز خوزستان برای او دورانی سخت و دشوار بود و در این دوران تبعید بود که تعمیرکاری ، مردم مبارز دیگر شهرها را با نام ایلام و ایلامی آشنا کرد.
باوجود ابلاغ ساواک به تمام شهرها مبنی بر ممنوع المنبری ، وی هرگز حاضر به این کار شند و در کنار حرکت تبلیغی و موضع گیری های سیاسی همچنان به آشنایی مردم با نهضت انقلابی و آرمان های امام راحل در مناطق مختلف کشور به ویژه استان ایلام ادامه داد.
انقلاب پیروز شد و تعمیرکاری ایلامی بار دیگر به آغوش محراب مسجد جامع ایلام بازگشت و در کنار آیت اله حیدری و سایر روحانیون مبارز به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت .
صدای دعای توسل و دعای کمیل و زیارت عاشورای تعمیرکاری در محراب در کنار سخنان پرشور و هدایتگر انه و منتقدانه او در بین نمازگزاران یاد او را بنای مسجد جامع بخش ملکشاهی ، ممانعت از ساخت بنای مکان های مذهبی بدون سند در برخی مناطق استان ، مبارزه با خرافه و حرکت های انحرافی از ثمرات سفرهای او به شمار می رود. حضور تعمیرکاری در جبهه های حق علیه باطل برگ زرین دیگری از زندگی این فاتح زندان های ستمشاهی در بین فاتحان جبهه نبرد است که به حق دلگرمی جوانان سپاهی و بسیجی مستقر در تیپ مقتدر امیرالمومنین (ع) ایلام شد.
روحیه انقطاع از دنیا و مقام ، ساده زیستی و گریز از تجمل گرایی ، رک گویی ، برخورد مهربانانه و متواضعانه با اقشار مختلف مردم ، واکنش مقتدرانه در برابر انحراف های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی و احترام ویژه به پدر و مادر از ویژگی های این روحانی وارسته ایلامی به شمار می رود.
این عالم روحانی پس از یک دوره بیماری سخت در ایام محرم سال ۱۳۷۸ توانست در مقابل هیات عزاداری که در مقابل منزل مسکونیش به سینه زنی مشغول بودند و از او خواهان دم گرفتن دوباره نوحه خوانی شدند از جای خود برخاسته و در آخرین محرم سال های زیستن خویش در سوگ امام شهیدش بر سر و سینه زد. این روحانی متقی و ساده زیست ایلامی که همواره نامش برای ایلامیان یاداور ناعت ، شجاعت و استقامت است ، سرانجام در فروردین ماه ۱۳۷۹ دار فانی را وداع گفت.

امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما